ALMANACH
20 LET POLIKLINIKY V BLANSKU

Radiodiagnostika

  Radiodiagnostika (dříve rentgenologie) je dnes samostatný lékařský obor, zapojený do společných vyšetřovacích a léčebných složek (SVLS). Komplexně řeší otázky týkající se radiodiagnostických výkonů, provádí veškerou diagnostiku skeletu, hrudních orgánů, trávící trubice, dále speciální vyšetření pomocí kontrastních látek jako např. vyšetření žlučníku, ledvina apod. 
  Při otevření polikliniky v roce 1968 mělo radiodiagnostické oddělení (RTG) jen dvě provozní vyšetřovací místnosti, a to jednu pro vyšetřování skiagrafické, jednu pro vyšetřování skiaskopické. Dále na oddělení byla jedna místnost pro evidenci a archivaci, jedna místnost pro vyhodnocování snímků. V těchto provozech pracovali od počátku celkem 4 pracovníci (1 lékař a 3 RTG laborantky). Postupem času si vzrůstající počet vyšetření vyžádal zřízení dalších detašovaných RTG pracovišť a to na oddělení TRN polikliniky, dále v ADAST Adamov. 
  V současné době se radiodiagnostické oddělení přemístilo do nových prostorů ve spojovací části mezi poliklinikou a nemocnicí a zahájilo zkušební provoz. Nové oddělení má 4 prostorné vyšetřovny s nejmodernějším vybavením tuzemské výroby. Všechna skiaskopická pracoviště jsou vybavena zesilovačem štítového obrazu s televizí (TV monitory). Jedno pracoviště bude zařízeno pro vyšetřování cév (angiografické pracoviště). Zlepšily se podstatně i pracovní podmínky vybavením denní místnosti pracovníků, popisovny lékařů, místnosti pro noční službu laborantů, prostory pro archivaci, skladu pro filmový a ostatní materiál. 
  Po dokončení zařízení a vybavení tzn. angiografického pracoviště bude radiodiagnostické oddělení NsP jedno z nejmodernějších oddělení svého druhu v Jihomoravském kraji.

zpět