PRVNÍ POMOC 

VOLÁME LINKU OHROŽENÍ ŽIVOTA - 155 
aneb Jak postupovat v tísni

Každému z nás se může v životě stát, že se stane svědkem události, jež náhle ohrožuje život člověka. V takto závažné situaci si pokládáme otázku, jak se máme zachovat a jak máme správně postupovat.
 Je všeobecně známo, že již během 3 až 5 minut dochází u člověka se zástavou dechu či krevního oběhu k nenávratnému poškození mozku a možnosti jakékoli další pomoci jsou již velice omezené. Za nepříznivých okolností může způsobit toto poškození i zástava trvající 1-2 minuty.
 Pokud se stanete svědky život ohrožující situace, snažte se zjistit, co přesně se stalo (má obtíže s dechem, krvácení, bolesti na levé straně hrudníku, náhle upadl do bezvědomí, byl sražen projíždějícím autem, pád z výšky…). Dále se snažte zjistit, zda-li se dotyčný člověk v minulosti léčil (cukrovka, infarkt, cévní mozková příhoda, vysoký krevní tlak…). Především se ale ujistěte, zda-li postižený vnímá a dýchá, případně zda-li je hmatný tep na krčních tepnách.
 
V případě, že postižený člověk dýchá a nezaujímá sám aktivně nějakou polohu postupujte takto:

 Uložte jej do tzv. stabilizované polohy (poloha na boku, přičemž spodní dolní končetina je předsunuta a ohnuta v koleně, druhá končetina je natažena rovně přes spodní dolní končetinu, spodní horní končetina je natažena podle zad - je tedy za zády a rovně podle těla, druhá horní končetina je ohnuta v lokti tak, aby její hřbet směřoval k obličeji)

Přivolejte odbornou zdravotnickou pomoc - linka 155 (bezplatné volání) 
Postup volání: sdělte své jméno a číslo telefonu odkud voláte, sdělte srozumitelně a stručně, co se stalo, kde se to stalo (obec, ulice, číslo, patro, v terénu orientační body, kilometrovník dálnice…), popř. jaké jste zjistili informace o postiženém. Do příjezdu odborné zdravotnické pomoci se řiďte pokyny, které vám sdělí pracovníci linky 155


V případě, že postižený už nedýchá:

 Položte jej na záda na pevnou plochu (např. na podlahu, zem…) a snažte se mu co nejvíce (nenásilnou cestou) zaklonit hlavu - uvolní se dýchací cesty. Hlavu zásadně nepodkládejte! Pokud samotný záklon hlavy nezajistí dobrou průchodnost dýchacích cest, použijeme tzv. trojitý manévr ( záklon hlavy, otevření úst, a předsunutí dolní čelisti). Dále následuje vyčištění dýchacích cest, tedy odstranění překážky v dutině ústní a hltanu.

Pokud je postižený člověk dále v bezvědomí, nedýchá-li a nemá dokonce hmatný tep na krčních tepnách, je nutné bezodkladně zahájit kříšení - umělé dýchání z úst do úst a nepřímou masáž srdce (poměr počtu vdechů k počtu stlačení hrudníku je při jednom zachránci 2:15, frekvence stlačení hrudníku 80-100/min , při dvou zachráncích 1: 5)

Nastal - li život ohrožující stav jako následek úrazu (autonehoda, pád…), postupujte obdobně, ale s maximálním šetrností a ohledem na možné poranění páteře. Především se vyvarujte prudkých pohybů hlavou postiženého při možném vyprošťování z vraku automobilu. Vždy se snažte přivolat pomocníky, kteří vám mohou pomoci při vyprošťování, oživování a přivolání odborné lékařské pomoci

  Na linku 155 voláme jakýmkoliv telefonem zdarma a bez předvolby

 155 - tísňové volání při život ohrožujících stavech - poruchy vědomí, dechu a oběhu, závažná poranění s poruchou vědomí a velkou krevní ztrátou.

 (Po ohlášení na tísňovou linku zahajte okamžitě základní neodkladnou resuscitaci - umělé dýchání, nepřímou masáž srdce, stavějte krvácení).

 Při dlouhodobých obtížích bez náhlého a výrazného zhoršení volejte LSPP. (lékařskou službu první pomoci)

 

Co hlásit a jak :

 Operační středisko potřebuje co nejrychleji a stručně základní údaje:

 1. Co se stalo, stručný popis postižení

 2. Kolik je postižených

 3. Kde došlo k této události (event. kde bude kdo čekat apod.)

 4. Potřeba dalších odborných služeb - hasiči, policie

 5. Pokládat telefon až jako druhý, ne dřív než operátor.

 

Nemá-li operátor všechny potřebné informace, nemůže vyhodnotit výzvu jako tísňovou a nebude vyslán záchranný prostředek.

 Další důležitá čísla a služby:

 +4205113113 - doprava raněných, nemocných a rodiček
(objednávky převozů pacientů bez nebezpečí z prodlení)

+4205113113 - LSPP pro dospělé (lékařská služba první pomoci)
(služba praktických lékařů mimo běžnou prac.dobu)

výjezdová služba, možnost telef.porady ordinace nám. 28.října 23

 +4205113241 - LSPP zubních lékařů pouze ordinace pro děti i dospělé nám. 28.října 23

 +42042216511 - LSPP pro děti (neprovozuje ÚSZS Brno)

 výjezdová služba ordinace Žerotínovo nám. 6 (Bílý dům)

                                                                   zpět