Přístroje, které mají hubnout za vás, samy o sobě nepomáhají

Zatímco sedíte, elektronické impulsy stahují vaše svaly, spotřebovávají kalorie a vy hubnete. Tolik reklama. Funguje to však doopravdy?

Takzvaný elektronický aerobik patří do řady přístrojů, které pracují s elektrickými impulsy. Impulsy vykonávají přibližně stejnou práci jako buňky při pohybu - donutí svalová vlákna, aby se stáhla, a tím začala spotřebovávat energii. Jsou pohyby svalů, které přístroje vyvolávají, opravdu tak účinné jako při fyzické aktivitě? "Stimulace svalových vláken elektrickým proudem má nepochybně určitý účinek, který - pokud je mi známo - může vést k jejich posílení. Tím dochází například ke zpevnění břišní stěny a zmenšení obvodu břicha," říká doktor Petr Sucharda z 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Energetický výdej při myostimulaci je ale podle jeho slov nesrovnatelně menší než při fyzické námaze. Mnoho lidí, kteří "elektronický aerobik" používají, má pocit, že už nemusí nic jiného dělat. Že nemusí cvičit, chodit na procházky, méně a lépe jíst. A to je chyba, respektive klamavý účinek reklamy.

Potravinové doplňky samy obezitu nevyřeší
Další módní atrakcí oblasti hubnutí jsou různé potravinové doplňky, které též mají způsobovat redukci váhy. Takové doplňky sice neuškodí, ale ani výrazně nepomohou. Trh nabízí například přípravky, které na sebe mají vázat tuk. Množství tuku se má vyloučit z těla stolicí. Při užívání tohoto přípravku může každý jíst co chce, ke snížení váhy podle reklam přesto dojde. "V kontrolovaných studiích však takový účinek nebyl potvrzen. Efekt volně prodávaných doplňků výživy je podle mne laiky přeceňován a je přinejmenším diskutabilní," doplňuje doktor Sucharda. Nejsou však zpravidla zdraví škodlivé. Samozřejmě užívají-li se podle návodu. Váha se také dá podle reklamy snížit konzumací různých koktejlů. Ty kromě vitaminů obsahují také vlákninu, která "zvětšuje" objem potravy a pomáhá čistit střeva. "Vláknina samozřejmě určitý účinek při snižování váhy má, ale rozhodně ne sama o sobě dostačující," připomíná doktor Sucharda. Jak se lze tedy nadbytečných kilogramů nejlépe zbavit? Často se stává, že i po absolvování dietního programu kilogramy zase nabudou. Někteří lidé mají k tloustnutí sklony. "Pokud nejde o řídké případy vyléčení nadbytku hormonů nadledvin nebo nedostatku hormonů štítné žlázy, neumí zatím nikdo ovlivnit sklon ke snadnému tloustnutí jednou provždy. Jakákoli intervence jako změna stravy, více pohybu, působí jen po dobu, po kterou je dodržována," vysvětluje doktor Sucharda.

Většinu diet nelze držet dlouhodobě
S dietami to však není jednoduché. Některé se totiž podle slov doktora Suchardy dlouhodobě držet nedají. Jsou například příliš radikální a jednostranné. U jiných typů diet to lidé prostě nevydrží. Nejčastějším důvodem je ztráta motivace, nedostatek podpory okolí a další. Větší šanci mají podle doktora Suchardy mírnější režimy diet. Tedy ty, které se snaží vyjít ze zvyklostí pacienta a modifikovat je k omezení energetické dávky, rozložení stravy během dne, zařazení více zeleniny do jídelníčku a podobně. Nejlepší výsledky má redukce váhy při co největším spojení jednotlivých součástí programu - tedy ovlivnění stravy, psychoterapie, cvičení.
Lidové noviny   5.3.2002

                                                       zpět