Kozák: Špatným hospodařením ztratila nemocnice Blansko milióny

BLANSKO 15. prosince (ČTK) - Deset miliónů korun ztratila podle nového ředitele Ivana Kozáka Nemocnice Blansko v uplynulých letech vlivem špatného hospodaření bývalého vedení. Uzavíralo pro nemocnici nevýhodné smlouvy, při kontrolách účetnictví se zjistil daňový únik i zkreslování výsledků hospodaření, řekl dnes novinářům Kozák. Navíc 30 dodavatelských firem podle něj získalo zakázky bez toho, aniž by se účastnilo veřejných soutěží. "Vše nasvědčuje tomu, že vlivem špatného hospodaření spěla blanenská nemocnice k zániku. Za nejdůležitější nedostatek ale považuji, že toto zdravotnické zařízení nemělo koncepci rozvoje," zdůraznil Kozák. Ředitelem jej radní jmenovali před měsícem. Ve funkci nahradil předchůdce Leoše Dostála, který byl odvolán pro špatnou spolupráci s radnicí a nedostatečné vedení nemocnice. Pro nemocnici nevýhodnou je podle Kozáka například smlouva na pronájem lékárny. Za uplynulé tři roky kvůli ní údajně zařízení přišlo asi o 8,4 miliónu korun. Statisícové škody prý nemocnici vznikly také kvůli nevýhodným půjčkám a především tím, že různé firmy získávaly zakázky bez vyhlašování veřejných soutěží. "Nyní musíme udělat právní rozbor zjištěných pochybení v hospodaření nemocnice, při němž možná vypátráme další nedostatky. Pak se rozhodneme, zda podáme trestní oznámení na bývalé vedení," uvedla starostka Blanska Věra Vachová. Bývalý ředitel Dostál odmítá tvrzení o údajném daňovém úniku. V reakci na obvinění ČTK řekl, že mnohé kroky v hospodaření byly konzultovány s finančním úřadem. Roční rozpočet nemocnice, která má kapacitu 200 lůžek, je 150 miliónů korun. Z jejích 340 zaměstnanců je 53 lékařů, 173 lidí tvoří zdravotnický personál.