Nehazarduje MZ ČR zbytečně? 

"Stanovisko hlavního hygienika ČR o možném opětném zpřísnění limitů v budoucnu je naprosto naivní představa. Je to, jako kdybychom na křižovatkách zrušili zkušebně oranžové světlo a když se to neosvědčí, tak ho znovu zavedeme" míní ing.Musil ze Státního zdravotního ústavu.

Jak působí znečištěné ovzduší na lidský organismus se ví celkem přesně. Co způsobí stále se zvětšující hustota elektromagnetického záření (EMG smog) se přesně neví. Znečištění prostoru houstnoucím elektromagnetickým smogem se bude v ČR zvyšovat zejména v souvislosti s budováním stovek základnových stanic pro třetí generaci sítí mobilních telefonů. Přesto MZ ČR zmírnilo hygienické limity pro obyvatelstvo. Ve srovnání s dosavadním stavem jde o krok zpět a likvidaci předběžné opatrnosti. Ministerstvo přebralo doporučení, které nebere v úvahu ochranu před dlouhodobým působením polí a vláda to schválila.

Nehazarduje MZ ČR zbytečně?

Žijeme v době, ve které dochází k trvale prudkému rozvoji informačních a telekomunikačních technologií. Neustále stoupají požadavky na kvalitu a maximální dostupnost telekomunikačních služeb a nejnovějším požadavkem, který se velice rychle prosazuje, je mobilita uživatele - tedy možnost přistupovat k telekomunikační službě kdekoli, nezávisle na místě připojení do sítě a to pomocí terminálu přijatelné ceny, hmotnosti a rozměrů. Zatím jedinou možností, jak zajistit mobilitu účastníka, je použití radiových prostředků. To je důvod, proč je nutno sledovat, aby vyzářený výkon byl v úrovních, které budou v souladu s doporučeními o elektromagnetickém vyzařování, tj., aby byly naplněny zatím ne zcela jasné normy a zdravotní hlediska jak pro uživatele mobilních terminálů, především telefonů, tak pro obyvatele, především městské, žijící v okolí základnových stanic. Do této situace vstupuje ČR na začátku nového tisíciletí se zásadní změnou limitů. V případě samotných mobilů bude situace relativně příznivá a každý uživatel sám bude mít možnost výběrem typu a způsobem použití rozhodovat o míře expozice, jíž bude vystaven. Horší však bude situace v případě expozice od ostatních zdrojů, k nimž budou v souvislosti s přechodem k 3. generaci mobilních sítí patřit především další stovky nově budovaných základnových stanic: v ČR totiž dochází k podstatnému zmírnění hygienických limitů pro obyvatelstvo. Domníváme se, že je to zbytečně krátkozraké a v budoucnu by se to nemuselo vyplatit. Zarážející je to zvlášť s uvážením okolnosti, že dosavadní přísnější limity lze prakticky bez větších problémů dodržovat.

V čem je problém? MZ přebralo doporučení (nikoli direktivu), které nebere v úvahu ochranu před dlouhodobým působením polí a vláda to schválila. Ve srovnání s dosavadním stavem jde o krok zpět s likvidací předběžné opatrnosti. Bohužel, zkreslené odůvodnění návrhu MZ ovlivnilo průběh připomínkového řízení, stalo se pouhou zástěrkou k prosazení něčích zájmů jakoby souvisejících se vstupem do EU a náš návrh alespoň kompromisního řešení podle vzoru italské či švýcarské vlády nebyl vzat v úvahu.

Jsou tací, kdo argumentují, že limity musí být založeny na dobře definovaných rizicích a tvrdí, že tzv. moudré vyhnutí nebo předběžná opatrnost by měla být omezena na všeobecné pokyny opatrnosti. Tady je ale jednoduchý důvod, proč jsou nutné číselné hodnoty limitů:

MLUVENÍ JE LEVNÉ - vágní sliby o omezování expozic nejsou následována žádnými změnami, zvlášť když konečná rozhodnutí činí průmysl či telekomunikační společnosti. Dokud existují nejistoty okolo zdravotních účinků, dotud je vyhlídka na harmonizaci přinejmenším nejasná. Do vyjasnění zůstane harmonizace cílem, který je prosazován obchodem, nikoli veřejným zdravím.

Stanovisko hlavního hygienika ČR o možném opětném zpřísnění limitů v budoucnu je naprosto naivní představa. Je to, když použiji příměr mé kolegyně, jako kdybychom na křižovatkách zrušili zkušebně oranžové světlo a když se to neosvědčí, tak ho znovu zavedeme.

Na závěr připojuji, že na vyřešení otázky možných zdravotních dopadů neionizujícího záření je údajně osobně zainteresována šéfka Světové zdravotnické organizace Dr. Bruntlandová a do řešení problematiky základnových stanic byl vtažen i generální tajemník OSN Kofi Annan (akce švýcarské Asociace pro zastupování a ochranu osob postižených elektrosmogem).
11. 12. 2000
J. Musil, Státní zdravotní ústav

                                                              zpět