Britští odborníci zjistili funkci proteinu, který pomáhá bujet rakovině

Víme, jak se šíří nádor, tvrdí vědci

Londýn/Praha, 6. 8. 2002
Britští vědci objevili způsob, kterým se šíří rakovinné buňky v těle. Tým vedení profesorkou Margaretou Frameovou z Beatsonova institutu ve skotském Glasgow zjistil, jak molekula, nazvaná Src, proráží tkáň okolo nádoru a smrtonosné buňky se mohou šířit dál v těle.

»Objevili jsme, co se děje v lidských rakovinných buňkách,« řekla profesorka Frameová agentuře Reuters.

Objev funkce protein Src umožní podle prvních reakcí vědců bojovat proti rozšiřování nemoci v těle. Stanice BBC uvedla, že tento objev by mohl vést k vývoji nových léků, které zpomalí nebo dokonce zastaví rakovinné bujení.

»Doufám, že budeme moci zpomalit nemoc v pacientech,« řekla profesorka Frameová.

Src je podle Reuters nejstarší známá molekula, která působí rakovinu. Vědci ale až dosud nevěděli, jakou má přesně v rozvoji nemoci roli.

Buňky ve zdravé tkáni jsou spojeny molekulami, které působí jako jakési pojítko. Protein Src je důležitý pro udržení těchto pojiv a zajišťuje  jejich pružnost při zdravém růstu tkáně a zajišťuje, že má pro růst další prostor.

Při růstu rakovinného nádoru ale Src reaguje příliš aktivně a rozbíjí tak normální strukturu tkáně. Src v takovém případě vydává řadu různých chemických signálů, které ovlivňují okolní buňky.

Podle stanice BBC musí nyní vědci vyvinout takový lék, který tyto chemické signály usměrní a ovlivní. Potom budou moci podle profesorky Frameové lékaři růst nádorů přinejmenším zbrzdit.

»V poslední době přišly vědecké týmy s řadou zajímavých objevů, které mohou přispět k léčbě karcinomů,« komentoval výzkum vědců z Glasgowa ředitel Masarykova on­kologického ústavu v Brně Rostislav Vyzula.

Před třemi týdny jejich kolegové z bristolské univerzity zveřejnili zá­věry zkoumání proteinové moleku­ly v ledvinách, která dokáže zhoub­ný nádor »vyhladovět«, a tak jej zni­čit. Blokuje totiž růst cév, které karcinom zásobují.

Jak bude výsledek vědeckých bá­dání úspěšný v praktickém použití, se ovšem zjistí až za delší dobu. Nejdřív se musí nalézt způsob je­jich využití a pak je nezbytné meto­du nebo lék ověřit podle daných pravidel. »Ze sta objevů bývá jeden skutečně dobrý,« dodal Vyzula.

Britský list Guardian včera uvedl, že boj proti rakovině je největší lékařskou kampaní za posledních sto let, ale neustále hlášené nové objevy nevedou ke dramatickému zlepšení situace.

»I když se lepší prevence, metody léčení jsou pořád stejné: chemoterapie, radioterapie a chirurgie,« napsal list. »Jediné, co dává nějakou novou naději, je revoluce v genetice.«

Objevy v poslední době se týkají především právě genetiky, do niž bojovníci proti rakovině vkládají velké naděje. Stanice BBC včera například oznámila, že vědci z britských a kanadských univerzit významně pokročili ve stavbě genetické mapy myši.

 

Boj proti rakovině v posledním roce:

červenec 2002: objev proteinu v ledvinách, který dokáže usmrtit
               nádor
červen 2002: přesný popis rozšiřování rakoviny prostaty
únor 2001:   objev způsobu, jímž se rakovina prsu šíří do
             ostatního těla
září 2001:   zmapování směru, jakým se rakovinné buňky šíří po
             ozáření

HN 6.8.2002 (me, ika)

  zpět