Sestry usilují o založení organizace totožné s ČLK
07.5.2001, Deník Jablonecka 

JABLONEC N.N. - O založení silné organizace, jež by hájila práva zdravotních sester a současně jim nabízela možnost dalšího vzdělávání či třeba oporu při řešení pracovních záležitostí, usilují zdravotní sestry. Prvním krokem k uskutečnění tohoto cíle byl již vznik České asociace sester, která má pobočky po celé republice. 
"V minulém roce se spojili dosud dvě fungující skupiny, které sdružovaly sestry. Vznikla tak jediná organizace v České republice Česká asociace sester (ČAS), a tak máme konečně prostor na sloučení všech aktivit a rozvoj konkrétních činností," informovala předsedkyně ČAS regionu Jablonec Monika Mlejnková. V současnosti získala ČAS již zastoupení na mezinárodní úrovni ve sdružení CNNA, které slučuje různé organizace zdravotnic z celého světa. Začíná se postupně rozvíjet i členská základna jednotlivých regionů, kdy například pod Jablonec již spadají členky z nemocnice Jablonec, Tanvald a spolupráce je rozšířena i do oblastí Semilska, Turnova, Ústí nad Labem a dalších měst. 

"Naší vizí do budoucna je vytvořit takovou skupinu, která bude stejně silná a schopná jako například Česká lékařská komora. Sestry by v ní měly najít zastání a nemusely se spoléhat na odbory," zdůrazňuje Mlejnková. Nicméně současně podotýká, že plány zdravotnic se prozatím příliš nesetkávají s pochopením veřejnosti a ani lékařů. 

"Musíme tedy nejprve lidem vštípit, že bez dostatečného počtu kvalifikovaných sestřiček by se žádné zdravotnictví neobešlo," dodala předsedkyně. 

Blanka Telecká, Deník Jablonecka, 5.5.2001 

zpět