Lékařka vyslechla verdikt za šíření
TBC
Ortel šesti měsíců s podmíněným odkladem na dva roky si za šíření nakažlivé choroby včera u Obvodního soudu pro Prahu 10 vyslechla šestatřicetiletá lékařka vinohradské nemocnice Hana Burešová.
Státní zástupce ji obvinil za to, že loni v prosinci nezajistila hospitalizaci muže nakaženého infekční formou tuberkulózy. Soud vynesl v hlavním líčení stejný verdikt, jakým byla lékařka odsouzena asi před půl rokem trestním příkazem a proti němuž se odvolala. Podle příkazu lékařka uvěřila loni 22. prosince slibu přítele nakaženého šestatřicetiletého Slováka, že ho odveze na plicní oddělení Thomayerovy nemocnice. Ten však svůj slib nesplnil, za což byl už odsouzen. O čtyři dny později pak přivezla záchranka Slováka do vinohradské nemocnice, kde na jednotce intenzivní péče zemřel.
Státní zástupce včera ve své závěrečné řeči pro lékařku požadoval výchovný trest, tak jak byl uložen trestním příkazem. Zcela opačný názor zastával obhájce Hany Burešové Jiří Nykodým. "Má klientka se žádného trestného činu nedopustila. Proto navrhuji, aby byla zproštěna obžaloby. Skutek, který spáchala, není trestným činem. Naopak se prokázalo, že pro převoz pacienta do nemocnice zvolila obvyklý způsob," řekl. Lékařka nedotáhla problém do konce, říká soudkyně Podle soudkyně Ivany Hynkové se však lékařka dopustila nedbalostního trestného činu. "Její rozhodnutí odeslat pacienta na specializované pracoviště bylo správné," odůvodnila rozsudek. "Nedotáhla to ale do konce. Využila nabídky odvozu a dále se o pacienta nezajímala," podotkla soudkyně. Jak soudkyně uvedla, oba cizinci neměli v Česku povolení k pobytu a nebyli zdravotně pojištěni. "Už to mělo vést lékařku k rozhodnutí, aby přivolala infekční sanitku, které jsou v Praze běžně k mání. Volila způsob, jenž pro ni byl před vánočními svátky nejjednodušší," podotkla Hynková. Ze včerejších výpovědí svědků však vyplynulo, že odvoz pacienta příbuznými či známými je běžný. "Co je běžné, nemusí být ještě správné," oponovala soudkyně.
Obhájce se proti rozsudku odvolal. "Tvrdší postup vůči pacientovi nemá oporu v zákoně. Lékař není vězeňským dozorcem, který má pravomoc k tomu, aby pacientovi zabránil ve volném pohybu," uvedl právník. "Na takový rozsudek jsme byli připraveni," řekla Hana Burešová. "Už vzhledem k tomu, že stejná soudkyně vynesla i trestní příkaz a během celého jednání svým chováním jasně dávala najevo svůj názor," dodala lékařka. Celý případ vyvolal značný rozruch.
Na stranu lékařky se postavili také její kolegové nebo Česká lékařská komora. V petiční akci podporu lékařce vyjádřilo přes tři a půl tisíce lidí.
PETR LINK, Mladá fronta Dnes, 22.11.2002
zpět
|