Chytře na kloub

Zdroj: Instinkt
Datum vydání: 8.1.2004
Autor: E VA TAJANOVSKÁ

Českým lékařům se povedla unikátní operace kyčelního kloubu. Jako pátí v E vropě provedli totální endoprotézu miniinvazivní metodou, při které dochází jen k velmi malému zásahu do lidského organismu.

Při tomto zákroku totiž ortopedům stačí k aplikaci kyčelního implantátu jen dva pěticentimetrové řezy. Po standardní operaci přitom zůstává na stehnu jizva dlouhá dvanáct až třicet centimetrů. Výhody, které nová metoda má, nejsou zdaleka jen estetické. "Na rozdíl od klasické operace se při miniinvazivním přístupu neoddělují svalové úpony a rekonvalescence je proto mnohem rychlejší a méně bolestivá. Pacient je už první den schopen chůze s berlemi a po třech až pěti dnech opouští nemocnici. Jinak by tu strávil nejméně týden," popisuje hlavní výhody Martin Krbec, prezident České společnosti pro ortopedii a přednosta ortopedické kliniky Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Ta jako první u nás tento zákrok provedla. Při operaci se vede jeden řez na přední straně stehna a další z boku stehenní kosti. Při tomto miniinvazivním přístupu dochází i k výrazně menším ztrátám krve. V E vropě se tato metoda začala využívat teprve letos. Kromě České republiky ji mohou podstoupit pacienti zatím jen v pěti zemích - ve Švédsku, Francii, Rakousku, Maďarsku a Velké Británii, která brněnské lékaře se svým historicky prvním zákrokem předstihla jen o dva měsíce. Jako první začali tuto metodu využívat američtí lékaři před třemi lety. "Trendem ve Spojených státech je udělat z toho jednodenní chirurgii. S tím ale zatím nemohu souhlasit," říká ortoped Krbec. Metoda má ovšem i svoje nevýhody: předně zákrok trvá déle. Poprvé ho brněnští lékaři zvládli za tři hodiny, není ale výjimkou, že trvá čtyři i více hodin. Operace je dražší a jsou při ní zapotřebí speciální instrumenty. Během zákroku je nutné použít rentgen, dochází tedy k ozáření personálu, které se časem načítá.

  Aktivní a štíhlí
Při miniinvazivní metodě lékaři používají konvenční, necementovanou endoprotézu, která se naprosto běžně aplikuje u biologicky mladých pacientů, kteří sice mají opotřebený kloub, ale netrpí ještě řídnutím kostí. Rozdíl proti klasické metodě tedy není v samotném implantátu, ale ve způsobu, kterým se operuje. Lékaři zdůrazňují, že tato operace není zdaleka pro každého. "Bude možné ji použít zhruba u každého desátého pacienta," odhaduje doktor Krbec. Metoda není například vhodná pro obézní pacienty, kteří dají ortopedům zabrat i při klasickém postupu. Také ji lékaři neprovedou lidem, kteří mají hodně vypracovanou svalovou hmotu. Při odtahování mohutných svalů by totiž mohlo dojít k jejich mechanickému poškození. Pro zákrok se budou vybírat mladí pacienti, kteří mají velkou motivaci se co nejdříve vrátit ke svým dřívějším aktivitám. Na posledním z pravidel ale odborníci zase tolik nelpí. Lékaři v havlíčkobrodské nemocnici, což je druhé místo v České republice, kde se kyčelní klouby vyměňují novou metodou, operovali jako první pětasedmdesátiletou ženu. "Nesouhlasím s tím, že pacient musí být nutně mladý. Vybrali jsme aktivní paní, která splňovala všechny podmínky pro tento typ operace," argumentuje primář ortopedického oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě Pavel Kubát.

  Komplikace
Na možné komplikace, které mohou při metodě dvou řezů nastat, upozorňuje ortoped Božetěch Kapounek z Nemocnice Na Homolce. "Operaci jsem viděl ve Spojených státech a mám k tomuto postupu své výhrady. Je při ní riziko poškození stehenní tepny, velkých žil, nervů, svalů a kostí. Klasický způsob operace je vypracovaný a naprosto bezpečný," říká doktor Kapounek, který nedává nové metodě velké šance na přežití. "Mnoho novinek se v medicíně vyzkouší a pak se s nimi zase v tichosti přestane," konstatuje. Havlíčkobrodský ortoped Pavel Kubát naopak spatřuje v miniinvazivní výměně kyčelního kloubu velkou budoucnost: "Komplikace mohou stejnou měrou nastat u obou z cest, klasické i miniinvazivní. Chybu může udělal i špičkový operatér, který s danou metodou pracuje už léta. Je ale pravda, že každý nový postup, než se dokonale propracuje, může mít logicky o něco vyšší procento komplikací. Jenomže zisk, který to jednou přinese, bude obrovský."

OP E RAC E KYČL E
Klasická operace Miniinvazivní metoda
Chirurgický přístup jeden řez 12 až 30 cm dva malé řezy 5 až 6 cm
Krevní ztráty 300 až 500 ml do 200 ml
Pobyt v nemocnici 7 až 10 dnů 3 až 5 dnů
Délka zákroku 1 hodina nejméně 2,5 hodiny

Nevýhody miniinvazivní metody
vyhovuje jen kolem deseti procent pacientů
operace je delší, technicky obtížnější a dražší
při zákroku se používá rentgen
v ČR ji provádějí pouze dvě pracoviště, rozšíření se neplánuje

Proč se vyměňuje kloub?
Důvodem je těžká artróza, která začíná degenerací kloubní chrupavky a končí destrukcí kloubu. Následkem je omezení pohybu a bolest, která se projevuje nejdříve jen při větší námaze, později i v klidu. Tzv. primární artróza se rozvíjí většinou až ve čtyřiceti letech, v šedesáti ji u nás má téměř dvacet procent populace. Hlavní příčiny jsou špatná životospráva a obezita.

Artróza u mladých
U mladých lidí je nejčastější příčinou vrozená vada, úraz nebo následky vrcholového sportu. "Dnes jsou sporty daleko silovější, těžké úrazy častější a deformace kloubů přichází u mladých sportovců daleko dříve, běžně ve věku třiceti let. Rozvinutou artrózu jsme ale viděli už i u dvacetiletého sportovce," říká ortoped Božetěch Kapounek z pražské Nemocnice Na Homolce. Výměny kloubů se provádějí i u mladých onkologických pacientů, jejichž růstové chrupavky a tím i nosné klouby jsou poškozené chemoterapií.

  S cementem i bez
Při výměně kloubu se používají dva typy náhrad. Necementovaná se zabuduje do pevné kosti a ta postupně zaroste do povrchu endoprotézy. Lékaři ji dávají lidem, jejichž kosti jsou pevné. E ndoprotéza vydrží i několik desetiletí. Cementovaný implantát se používá vesměs u starších lidí, kteří mají kost již méně pevnou. E ndoprotéza se připevňuje pomocí kostního cementu. Implantát se začíná uvolňovat po deseti až patnácti letech, kdy je nutná jeho výměna.

zpět